Dokumentumfilm készült a dunaszerdahelyi futballklub történetéről
A szlovákiai magyarok legnagyobb közössége a DAC-szurkolóké, az egyesület a felvidéki magyarság megmaradásának és identitásának szimbóluma.
Magyarországon is bemutatták a DAC filmet, a dunaszerdahelyi futballklubról szóló mozit, amely a felvidéki magyarság közösségteremtő erejének szimbólumává vált.
Hétfő este Magyarországon is bemutatták a DAC filmet, amely a Felvidék legpatinásabb múltú klubjának múltját és jelenét mutatja be az érdeklődőknek. A Tősér Ádám rendezte másfél órás dokumentumfilm a 120 éves dunaszerdahelyi egyesület futballsikereire és közösségformáló szerepére állította a fókuszt, amely generációk óta meghatározó a felvidéki magyar közösség életében.
Ezt is ajánljuk a témában
A szlovákiai magyarok legnagyobb közössége a DAC-szurkolóké, az egyesület a felvidéki magyarság megmaradásának és identitásának szimbóluma.
Az Uránia Nemzeti Filmszínház ikonikus falai között tartott budapesti díszbemutatón korunk színészklasszisai is feltűntek. Többek között Rátóti Zoltán és Csőre Gábor is helyet foglalt a nézőtéren, de nem hiányozhattak a korábbi válogatott labdarúgók, Lisztes Krisztián, Telek András vagy Rósa Dénes sem, illetve tiszteletét tette a férfi vízilabda-válogatott korábbi háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitánya, Kemény Dénes.
A fradisták megjelenése nem véletlen, hiszen a DAC-ot sokan emlegetik „a felvidéki Fradinak” is.
A Hajdú B. István konferálta felvezető során szót kapott a filmügyi kormánybiztos, Káel Csaba is, aki kiemelte, milyen jelentős szerepe és közösségteremtő ereje van a felvidéki magyaroknak Dunaszerdahelyen és környékén.
„Számomra a sport is része a kultúrának, a labdarúgásnak ráadásul kifejezetten erős a közösségteremtő ereje. Számos nagy múltú klubot ismerünk, tudjuk, mekkora a jelentősége, hogy a DAC már 120 éves történelemre tekinthet vissza. Ahogy elkezdődött a film forgatása, egyre több olyan szálra derült fény, hogy ez egy valódi közösség, amelyet átsző a történelem, átsző rengeteg barátság és a magyarság fontos csomópontjává válik.
Ez a klub a teljes Kárpát-medence magyarságát képviseli, azt az üzenetet küldi, hogy egyek vagyunk.
A film rámutat, mekkora erő rejlik ebben a közösségben, és mennyi mindent köszönhetünk neki” – fogalmazott a díszbemutatón Káel Csaba.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ország labdarúgásának legendája lett a DAC sportigazgatója.
Ahogy az a színpadon elhangzott, a DAC futballsikerei ugyan nem mérhetőek a Liverpool, a Barcelona vagy a Bayern München szintjéhez, a közösségre gyakorolt hatása azonban hasonló. A Csallóközben nem a You’ll never walk alone, hanem a Nélküled hangzik fel, de a „Több, mint egy klub” jelmondat bizony a Felvidéken is többletjelentéssel bír.
Miután a Csallóköz Európa legnagyobb szárazföldi szigete, folyók veszik körül, és északi szomszédunk legtermékenyebb területei közé tartozik, így a DAC sárga-kék színei is ezt hivatottak megjeleníteni: a sárga a búzakalászok, a kék pedig a Duna színét.
„Ez a film tulajdonképpen nem a fociról, hanem a közösségünkről szól. Arról a közösségről, amelynek a történelem viharaiban a kifejezőeszközévé vált a foci. Ezért is tudtunk megmaradni. Szimbiózisban él egyik a másikkal, és mindenki megfertőződik, aki a közelébe kerül. Egy kis közösség vagyunk, amely valahol elszakadt, de megpróbál együtt lenni lelki ágon.
Ezért is vagyunk rendkívül büszkék rá, hogy ennyire egymásra talált Magyarország és a Nélküled, amely az egyetemes magyarság himnuszává vált”
– mesélte Világi Oszkár, a DAC tulajdonosa.
A 94 perces moziban a helytörténészek által megelevenednek a kezdetek, a klub legendás játékosai által a 120 év felejthetetlen mérkőzései, a szurkolók által pedig azok az érzelmek, amelyekhez foghatót az élet más területein aligha találni. Az alkotók nem mentek el szó nélkül a csapat legnagyobb európai sikerei, a 2008-as, Slovan elleni mérkőzésen történt rendőri brutalitás, a magyar zászlók betiltása, a helyi riválisokkal történt csörték és a bajnoki aranyéremre éhes szurkolók vágyai mellett sem.
A filmben természetesen megszólal a dunaszerdahelyi klubnál a 2017–2018-as szezonban bronzérmet szerző Marco Rossi is, aki ezt követően, 2018. nyarán fogadta el a Magyar Labdarúgó Szövetség ajánlatát és ült le a magyar válogatott kispadjára.
Az különösen megérintett, hogy a szurkolók a stadionban milyen hangulatot tudtak, és tudnak még a mai napig is teremteni”
– tekintett vissza az olasz Míster.
A klub tulajdonosa, Világi Oszkár a közeljövő terveiről is szót ejtett a filmben: elárulta, az elképzelései között szerepel, hogy a stadion mellé egy templomot is emel, amelynek olyan magas lesz a tornya, hogy a tetején lévő kereszt mindenhonnan látszik majd a lelátóról.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mol-csoport vezérigazgatóhelyettesével értékeltük az újonnan bevezetett hulladékgazdálkodási rendszert, a Barátság vezeték körüli villongásokat és az európai zöldpolitika veszélyeit.
Fotó: sajtófotó/DAC film